Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Muzeum wzbogaciło zbiory IPN

Data publikacji: 2017-03-18, Data modyfikacji: 2017-03-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ofiarowało Instytutowi Pamięci Narodowej archiwum bezcennych dokumentów, stanowiących prawdopodobnie część kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Uroczyste przekazanie odbyło się w środę 15 marca. - Dokumenty do tej pory nie były upubliczniane. Znajdowały się one w zbiorach sochaczewskiego muzeum przez blisko 10 lat. Zostały odnalezione przez jedną z sochaczewskich ekip remontowo-budowlanych, podczas prac w dzielnicy Warszawa Włochy i zostały przekazane do naszej placówki – mówił dyrektor muzeum, Paweł Rozdżestwieński. Kartoteka obejmuje prawie metr bieżący dokumentów. Dotyczy osób zaangażowanych w ruch komunistyczny lub podejrzanych o kontakty z organizacjami lewicowymi na terenie Warszawy oraz okolicznych powiatów. - Liczymy, że te dokumenty pomogą na dogłębne zbadanie tej najtrudniejszej historii naszego narodu. Po wojnie jednego okupanta zastąpił drugi. Przykład Sochaczewa pokazuje, jak komuniści rozpracowywali polskie podziemie niepodległościowe. Łapano i więziono przy ul. Staszica żołnierzy Armii Krajowej, którzy podczas wojny walczyli z niemieckim okupantem. Mam nadzieję, że upublicznione dokumenty pozwolą na jeszcze szersze odkrycie prawy historycznej o komunistycznych zbrodniach na narodzie polskim – komentował Maciej Małecki. Autorzy oraz okoliczności powstania kartoteki pozostają obecnie nieustalone. Na kartach brak jakichkolwiek zapisów, które umożliwiłyby identyfikację zbioru. Charakter materiału pozwala jednak przypuszczać, iż może być to fragment kartoteki wywiadu Armii Krajowej, w szczególności referatu 999 kryptonim „Korweta” Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, w ramach którego rozpracowywano komunistów. Uroczyste przekazanie zbioru odbyło się w środę 15 marca w siedzibie muzeum. Inicjatorem wydarzenia był sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki. Na spotkaniu samorząd miejski reprezentowali zastępca burmistrza Marek Fergiński oraz przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek. Protokół przekazania archiwum, podpisali dyrektor sochaczewskiego muzeum Paweł Rozdżestwieński oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Prezes IPN dziękował przedstawicielom władz samorządowych, które finansują działalność sochaczewskiej placówki, dbając tym samym o lokalną historię. Słowa uznania skierował też do dyrekcji muzeum. Przekazane zbiory z pewnością pomogą wypełnić lukę w dotychczasowych badaniach prowadzonych przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej. Zapowiedział, że za około miesiąc, po zewidencjonowaniu dokumentów będą one udostępnione dla wszystkich zainteresowanych do badań naukowych oraz do działalności dziennikarskiej. (mf)

Pełna treść wiadomości na: 00004733-0000-0000-0000-000000000000
sochaczew.pl, Źródło artykułu: sochaczew.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sochaczewski

    Powiat sochaczewski - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim (na zachodzie), a stolicą i siedzibą jego władz jest miasto Sochaczew. Na powiat składają się gminy: Sochaczew (gmina miejska), Teresin, Sochaczew (gmina wiejska), Iłów, Nowa Sucha, Młodzieszyn, Brochów.

    Powiat dzieli na dwie części rzeka Bzura. Zapewnia to turystyczną atrakcję dla lubiących wypoczynek nad wodą, w tym wędkowanie. Do przyrodniczej perełki należy z całą pewnością zaliczyć fragment Puszczy Kampinowskiej, który leży w powiatowych granicach. Bzura to miejsce historycznej bitwy, więcej dowiedzieć się o tym można zaglądając do ratusza w Sochaczewie. Tam bowiem mieści się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola