Belka
Wtorek, 7 Lutego 2023   imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Maluch+" na 2018 r. MRPiPS: gminy mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów

Data publikacji: 2017-10-30, Data modyfikacji: 2017-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Od 2018 r. środki na program Maluch+ zwiększą się aż trzykrotnie - ze 150 mln zł do 450 mln zł. Resort rodziny chce zachęcić gminy do udziały w programie. Dlatego samorządy, w których nie ma żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, będą miały gwarancję 80 proc. dotacji do ich utworzenia – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Dzięki większym środkom przeznaczonym na program również pozostałe gminy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie niż w poprzednich latach. O środki te będą mogły aplikować powiaty oraz samorządy wojewódzkie, które dzięki wprowadzonym zmianom będą mogły od 1 stycznia 2018 prowadzić żłobek czy klub dziecięcy”- poinformowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska.

Minister podkreśliła, że „nie bez znaczenia jest fakt, że w 2018 r. odbędą się wybory samorządowe”.

„Samorządy będą chciały pokazać swoim rodzinom, że w zakresie polityki rodzinnej dbają o standardy i o rodziny z dziećmi. Ale nie chcielibyśmy, żeby to były tylko interesy polityczne, ale zrozumienie, że tego typu usługi społeczne są bardzo ważne” – podkreśliła Rafalska. 

Dodała, że MRPiPS będzie zachęcać samorządy, szczególnie te, które nie mają miejsc opieki, do tego, żeby skorzystały z oferty, ponieważ „są one gwarantem wysokiej jakości świadczonej usługi". Przypomniała, że placówki prowadzone przez  samorządy oferują niższą odpłatność za miejsce pobytu dziecka do 3 roku życia.

Rafalska podkreśliła, że program resortowy został już podpisany, co oznacza, że gminy będą miały więcej czasu na wystąpienie o środki i przygotowanie inwestycji.

Dodała, że wysokość dotacji nie może przekraczać 3 mln zł. Przy przyznawaniu środków będzie brany pod uwagę również wskaźnik „użłobkowienia” (proc. dzieci objętych instytucjami opieki).

Szefowa resortu rodziny wskazała, że potrzeby co do instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 są wciąż ogromne. Obecnie działa 3,8 tys. instytucji opieki, które gwarantują opiekę tylko dla 100 tys. dzieci. W ponad 70 proc. gmin brakuje jakichkolwiek instytucji opieki.

Podkreśliła, że zmiany w programie Maluch+ mają na celu nie tylko zwiększenie liczby miejsc dla maluchów, ale przede wszystkim zapewnienie im jak największego bezpieczeństwa.

MALUCH+ to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sochaczewski

  Powiat sochaczewski - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim (na zachodzie), a stolicą i siedzibą jego władz jest miasto Sochaczew. Na powiat składają się gminy: Sochaczew (gmina miejska), Teresin, Sochaczew (gmina wiejska), Iłów, Nowa Sucha, Młodzieszyn, Brochów.

  Powiat dzieli na dwie części rzeka Bzura. Zapewnia to turystyczną atrakcję dla lubiących wypoczynek nad wodą, w tym wędkowanie. Do przyrodniczej perełki należy z całą pewnością zaliczyć fragment Puszczy Kampinowskiej, który leży w powiatowych granicach. Bzura to miejsce historycznej bitwy, więcej dowiedzieć się o tym można zaglądając do ratusza w Sochaczewie. Tam bowiem mieści się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola