Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sochaczew - śp mjr Feliksowi Kozubowskiemu (wiersz por Andrzeja Doroszewskiego)

 
wadera.net Wiersz pt. Sochaczew - por Andrzeja Doroszewskiego - śp mjr Feliksowi Kozubowskiemu - czyta Mirosław Socha. Major Feliks Kozubowski zginął 15 września 1939 roku w czasie walk o Sochaczew. Więcej na temat majora Kozubowskiego: e-sochaczew.pl/sochaczew,feliks-kozubowski-honorowym-obywatelem-sochaczewa,16325.html Sochaczew Śp. Majorowi Feliksowi Kozubowskiemu dowódcy II batalionu 18 p.p. "Szedł szatan ulicami, wył w wybuchów chmurze, Hukiem bomb głuszył jęki ginących żołnierzy. Wiedzieliśmy -- zginiemy, lecz każdy z nas wierzył, Że zgładzi jeszcze kilku w przeklętym mundurze. Skakał szatan radośnie nad zburzonym mostem. Na zwalonej, kościelnej kotłował się wieży I ponad gromadami pobitych żołnierzy Z chichotem wymachiwał swym czartowskim chwostem. Rechotem karabinów śmiał się w gruzach szatan. Dzwonił drutami zdartych telefonów. Czekaliśmy cierpliwie w godzinę skonu Przeżywając w minucie wszystkie przeszłe lata. Myśmy obaj wiedzieli, że nikt nie pomoże; Błądziliśmy wśród gruzów, wśród granatów wycia. Jam wyszedł z tego piekla, - wróciłem do życia, A Ty tam pozostałeś. -- Poległeś Majorze. I zbierałeś wśród gruzów swoich martwych druhów. Ze zgliszcz i ze dna Bzury, z rozległych obrzeży. W kompanie ustawiałeś poległych żołnierzy, By wprowadzić do nieba swój batalion duchów." Napisany został 25.09.1939 roku.

 


Wadera Studio - Polish Miliary Channel
 
Data pliku video: 2012-09-12, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sochaczewski

  Powiat sochaczewski - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim (na zachodzie), a stolicą i siedzibą jego władz jest miasto Sochaczew. Na powiat składają się gminy: Sochaczew (gmina miejska), Teresin, Sochaczew (gmina wiejska), Iłów, Nowa Sucha, Młodzieszyn, Brochów.

  Powiat dzieli na dwie części rzeka Bzura. Zapewnia to turystyczną atrakcję dla lubiących wypoczynek nad wodą, w tym wędkowanie. Do przyrodniczej perełki należy z całą pewnością zaliczyć fragment Puszczy Kampinowskiej, który leży w powiatowych granicach. Bzura to miejsce historycznej bitwy, więcej dowiedzieć się o tym można zaglądając do ratusza w Sochaczewie. Tam bowiem mieści się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola